עוד שניה זה מגיע, הילדים נכנסים בפעם הראשונה למסגרת או עוברים לגן של הגדולים (יותר).
איך אפשר להקל על הילדים (ועלינו) את המעבר והשינויים?
כמה טיפים שיכולים לעזור את להתחיל את השנה החדשה רגועה ונינוחה יותר

הכניסה לגן או למסגרת חדשה מביאה איתה שינוי גדול ולפעמים מלווה גם בחששות או פחדים. כמה טיפים שיעזרו לכם לעבור את ההסתגלות יותר בקלות!

הכנה מראש לכניסה לגן חדש

מאוד חשוב להתחיל לדבר עם הילדים על השינוי שמתקרב כבר עכשיו. בשיחות איתם ספרו להם על הגן החדש של הגדולים, את שמות הגננת והסייעות, איפה הגן נמצא, מה סדר היום בגן, שיכירו חברים חדשים, ישחקו עם צעצועים חדשים וכו… נסו גם לבקר בגן ביחד לפני תחילת השנה, כדי להפיג חששות מהלא ידוע ולא מוכר. אם אפשר אפילו להפגיש אותם עם הגננת לפני תחילת השנה – הכי טוב.

שגרה משפחתית שחשובה מאוד לילד

ילדים מאוד אוהבים שגרה וצריכים אותה. כדאי לנסות להכניס שגרה לחיים שלהם כבר עכשיו (כמה שאפשר).
לקיים שגרת בוקר לדוגמה – לקום בשעה קבועה בבוקר, לשטוף פנים, להתלבש, לאכול ארוחת בוקר, לצחצח שיניים. השגרה הזו שהילדים מתרגלים אליה יוצרת אצלם תחושת ביטחון ותעזור להם להתרגל לגן החדש. הם ידעו שבבית יש בסיס קבוע ויציב שנעים לחזור אליו.

להתרגל לפרידה – לפני השינוי וכשנפרדים בגן

אם זו הפעם הראשונה שילדכם הולך לגן, כדאי להתחיל לתרגל את הפרידה מכם. אפשר לדוגמה להשאיר אותו אצל סבא וסבתא לפרק זמן מסויים ובהדרגה להאריך את הזמן שהוא אצלם.

אחרי שאתם מסיימים את תקופת ההסתגלות, נסו להקפיד לשמור את הפרידה בבוקר קצרה. היפרדו מהם בהבטחה ש"אמא/אבא חוזרים בסוף הגן לאסוף אותך..", וכמובן חיבוק ונשיקה מתוקים.
מה שאתם מקרינים לילד מאוד חשוב – שמרו על מצב רוח מרומם ואופטימי. למרות שבטח תהליך הפרידה קשה גם לכם, כדאי לנסות לא להראות את זה לילדכם. אל תשתהו ליד הדלת, אל תהפכו את הפרידה לדרמטית.
מצד שני אל תהיו קיצוניים, הקשיבו לאינסטינקטים שלכם ולכו איתם. תזכרו שיש ילדים שיותר מתקשים ויש כאלה שההסתגלות קלה יותר עבורם. נסו להכיל את הרגשות של הילד ולתמוך בו "זה בטח מתסכל, אני רואה שקשה לך, אני סומכ/ת עליך ש…"

עבודה רגשית עם הילדים

אתם יכולים לעבוד יחד עם הילדים כדי לעבד פחדים וחששות דרך דמיון מודרך בצורה פשוטה ונעימה. לפרטים נוספים: דימיון מודרך לילדים – לעבד פחדים וחששות

לעתים קרובות המתח הרגשי יכול לגרום לירידה בתנגודת החיסונית ולמעגל של מחלות חוזרות. איך אפשר להתכונן? חיזוק והכנה לקראת כניסה לגן חדש

ולסיום, בדקו עם עצמכם למי הפרידה קשה – לילדכם או לכם?

מאחלים לכם הסתגלות קלה ושנה נפלאה!