שקד שלישי (פוליפ) גורר אחריו נזלת שלא נגמרת,
נחירות, נשימה כבדה ודלקות אוזנים חוזרות
איך טיפול ברפואה משלימה יעזור לילד שלך?

מהו השקד השלישי (אדנואיד) ולמה הוא נפוץ אצל ילדים?

שקד שלישי או אדנואידים מוגדלים הוא מצב אנטומי שבו ישנה הגדלה של רקמת הלימפה בדופן האחורית של הגרון. תפקידה של הרקמה הוא להגן על הגוף מפני חיידקים ומזיקים אחרים שנכנסים לגוף בשאיפה או בבליעה של מזון.
בתקופת הילדות, הילדים חשופים לזיהומים רבים והאדנואיד במלחמתו נגד המזהמים עובד "שעות נוספות". לעתים הפעילות המאומצת הזו גורמת להגדלה של הרקמה, ומכאן נולד השם "שקד שלישי" (הידוע גם כאדנואיד או פוליפים).
בגלל גודלו, השקד השלישי יכול לחסום מעבר של אוויר בתעלות האף ותעלות האוזניים.
לרוב התופעה מתרחשת בגילאים 2-5, כאשר לאחר גיל 5, האדנואיד מתכווץ באופן טבעי ולפעמים נעלם לחלוטין ובמקביל חלל הלוע גדל.

איך מזהים שקד שלישי?

אם ילדך סובל מחלק מהסימפטומים הבאים, כדאי לבדוק אם מדובר בשקד שלישי:

  • נחירות ויקיצות חוזרות במהלך הלילה.
  • נשימה דרך הפה וריור
  • דיבור "מאונפף" כאילו האף סתום
  • נזלת סמיכה שלא עוברת
  • קושי לאכול
  • דלקות אוזניים חוזרות
  • סימפטומים של הפרעת קשב, אי שקט ועצבנות בשל חוסר בשינה איכותית

 

הטיפול הקונבנציונלי

לא תמיד יש צורך בטיפול ולעיתים כשהסימפטומים אינם חריפים אפשר להמתין לנסיגה טבעית של האדנואיד בגיל חמש. במקרים אחרים הטיפול המקובל הוא ניתוח להסרת השקד שלישי שנעשה תחת הרדמה מלאה ואינו דורש אשפוז. רבים מדווחים על הטבה מלאה אך ישנם גם דיווחים על צמיחה חוזרת של הרקמה.

רוצים לפתור את הבעיה אבל לא רוצים ניתוח ?

לרפואה המשלימה מספר חלופות שעובדות נפלא והשילוב בינהן הוא מנצח:

נטורופתיה – הנטורופתיה רואה ברקמה המוגדלת תגובה אלרגית של הגוף למזון כלשהו. בטיפול התזונתי נחפש את הגורם שמפריע בדרך של אלימניציה של מזונות שידועים כאלרגניים (מוצרי חלב, חיטה, סויה, בוטנים ועוד), ונסיר מזונות שמעוררים ליחה בתפריט מותאם אישית לילדכם. במקביל נתמוך בחיזוק מערכת החיסון והגוף בכלל על ידי הוספת מזונות פונקציונליים שידועים כמחזקי מערכת החיסון ובמידת הצורך נעזר בתוספי תזונה.

דיקור - הטיפול ברפואה סינית יעיל ביותר וילדים מעטים בלבד יזדקקו לניתוח לאחר הטיפול. הטיפול בדיקור תומך בטיפול התזונתי ובנוסף פועל לייבוש הנזלת והליחה, תמיכה במערכת החיסון ומערכת העיכול.
במידת הצורך נשלב צמחי מרפא סיניים וטיפולי מגע (שיאצו וטווינה). הדיקור מתבצע באמצעות מחטים דקות ועדינות מאד, לרוב אינו כואב כלל ונעשה תוך כדי משחק. משך הטיפול תלוי בגיל הילד. בתינוק הדיקור יהיה למספר שניות, בילדים גדולים יותר – דקת דיקור לכל שנת חיים.

הומאופתיה מודרנית - הטיפול בהומאופתיה מודרנית יעיל ומדוייק ופועל לריפוי שורש הבעיה, ובכך משאיר את הניתוח כמוצא אחרון. מטרת הטיפול ההומאופתי הוא לגרום לכיווץ הרקמה תוך כדי איזון הפעילות של המערכת הלימפתית על ידי חיזוק כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף, המערכת החיסונית והרקמות הפגועות. הפורמולה הההומאופתית מורכבת בהתאמה אישית לילדכם מתוך ראיה של מכלול הגורמים בחייו והבנת הסביבה בה הוא גדל. לתרופות טעם עדין, וההיענות של ילדים אליהן גבוהה מאוד.

קרניו סקראל - לפי הגישה הקרניו סקראלית, היווצרות השקד השלישי מראה על חוסר איזון במערכת החיסונית, ויתכן שמקורה בהפרעה בתנועתיות הקרניוסקרלית (בין העצמות והרקמות). הפגיעה בתנועתיות יכולה להיות כתוצאה מלחץ בזמן הלידה או סטרס מארוע אחר, חשיפה לחיסון, מחלה, חבלה שפוגעת בתנועתיות הקרניוסקרל לרוב תלווה גם בבעיות אחרות של אלרגיה, אוזניים ורגישויות שונות. הטיפול הקרניוסקראלי מחזיר את התנועתיות ובכך משפר את תפקוד כל המערכות.