האם הילד שלך סובל מירידה בשמיעה? כאבי אוזניים ודלקות אוזניים חוזרות?
מהם הפתרונות של הרפואה המשלימה לטיפול בנוזלים באוזניים?
יש אלטרנטיבה לניתוח כפתורים!

נוזלים באוזן – למה הם נפוצים אצל ילדים קטנים?

נוזלים באוזניים היא תופעה נפוצה בגילאי 2-6.
בין האוזן ללוע קיימת תעלה שמאפשרת ניקוז של נוזלים שמצטברים באוזן התיכונה. אצל ילדים, המבנה האנטומי של התעלה צר ומעוקל, דבר שמעלה את השכיחות לחסימה בה. חסימה כזו תגרום לנוזלים להשאר לכודים בחלל האוזן התיכונה כלומר לנוזלים באוזן (מים באוזנים).

מהם הסימפטומים?

בכמעט מחצית מהמקרים לא יופיעו סימפטומים.
במקרים אחרים הילד יכול לחוש כאב לוחץ באוזן (שיכול להופיע ולחלוף), ירידה בשמיעה, עיכוב בהתפתחות הדיבור והשפה, בעיות שיווי משקל, אי שקט ועוד

הגורמים לנוזלים באוזניים אצל ילדים

  • נוזלים באוזניים יכולים להופיע לאחר דלקת אוזן תיכונה או בגלל דלקת אוזן כרונית.
    הנוזלים משמשים מצע נוח להתרבות של חיידקים ויכולים לגרום להתפתחות דלקת וחוזר חלילה…
  • נזלת אלרגית
  • הצטננות, שפעת ומחלות אף אוזן גרון
  • אי סבילות למזונות וצריכה של מזונות שמעוררים ייצור ליחה בגוף
  • לחץ המופעל על צינור השמע בשל הגדלה של האדנואיד (פוליפים)
  • גורמים נוספים: עישון בקרבת הילד, מציצת מוצץ שעות רבות, שתיית בקבוק בשכיבה

 

הטיפול הטבעי בנוזלים באוזניים

לרפואה המשלימה מגוון פתרונות יעילים לטיפול בנוזלים באוזניים שיכולים למנוע את הצורך בניתוח כפתורים בהרדמה מלאה

טיפול תזונתי – נטורופתי

מהניסיון שלנו ישנם לא מעט מקרים בהם הצטברות הנוזלים באוזניים נגרמת בגלל אי סבילות למזון מסויים.
לכן הטיפול התזונתי חיוני להצלחת הטיפול. השינוי התזונתי יתמקד בחיזוק המערכת החיסונית ובצמצום המזונות שגורמים ליצירת ליחה בגופו של הילד על ידי דיאטת אלימינציה שתעזור בזיהוי המזון הבעייתי ותהווה פתרון לשורש הבעיה (דוגמה למזונות מעוררי ליחה: מוצרי חלב, בננות, בוטנים, מוצרי בוטנים (במבה), תפוזים ועוד).
בטיפול נרכיב תפריט מזין ומבריא הכולל מזונות בעלי איכות מייבשת ליחה, מזונות שתומכים בחיזוק מערכת החיסון ונציע אופציות לתחליפי חלב ופורמולה במקרה הצורך.

הומאופתיה מודרנית

להומאופתיה המודרנית מגוון רמדיס מצויינים העוזרים למצב של נוזלים באוזניים. התרופות ההומאופתיות שינתנו למצבים אלו יתמקדו באיזון תנועת הנוזלים בגוף, בשחרור הסתימה בתעלת האוזן, בעזרה לבעיות בשמיעה, במניעת הדלקתיות במצב של דלקות אוזניים חוזרות, בהקלה על כאבי האוזניים ובתמיכה במערכת החיסון.

דיקור סיני

הטיפול בדיקור יעיל מאד במקרים של בעיות אוזניים בילדים ובפרט במצבים של נוזלים באוזניים ומטפל בשורש הבעיה. הטיפול מחזק את יכולת ספיגת הנוזלים של הגוף, מחזק את מערכת החיסון (שחולשתה היא הגורם העיקרי לתופעה) ושולח אנרגיה לאזור האוזן על מנת לעזור לשמיעה להשתקם. כמו כן הדיקור יכול לעזור לגוף להתנקות מתופעות הלוואי של תרופות כגון אנטיביוטיקה במידה והן הגורם לנוזלים.

נרות הופי

נרות הופי, שהגיעו מהרפואה האינדיאנית, הם קונוסים עשויים שעוות דבורים שמשמשים פתרון טבעי לניקוז נוזלים מהאוזן. הטיפול בנרות יוצר ואקום בתעלת האוזן שעוזר בהנעת הנוזלים וייבושם. את הטיפול הראשון מומלץ לקבל מידי מטפלת מוסמכת בקליניקה שיכולה להדריך אתכם גם לטיפול עצמאי בבית.

קרניו סקראל

לפי גישת הקרניו סקראל, במקרים רבים הסיבה לנוזלים באוזניים היא מתח ברקמות המפריע לתנועה פנימית עדינה הנקראת התנודה הקרניוסקרלית.
אצל חלק מהילדים (יתכן כתוצאה מהלחצים בלידה, או מארוע מאוחר יותר), יש פגיעה בתנועה הקרניוסקרלית, המתבטאת בירידה בתנועתיות בין עצמות בגולגולת ולמעשה בכל רקמות הגוף. תנועה עדינה זו חשובה גם לניקוז נוזלי האוזן הנמצאת בתוך העצם הטמפורלית.
בטיפול קרניוסקרל, המטפל משתמש בידע אנטומי ובמגע כדי לחוש את מקור המתח ברקמות ולשחררן, כדי לחזק את התנודה הקרניוסקרלית ולשפר את ניקוז האוזן.

ארומתרפיה

אפשר להרכיב סינרגיה משמנים ארומתרפיים בטיפול חיצוני להקלה על הגודש באוזניים, ייבוש הנוזלים וחיזוק מערכת החיסון. התמצית נרקחת בהתאמה אישית לכל ילד ומצבו ובהתייחסות לשאלה האם הילד סובל מחור בעור התוף.