מה הטיפול היעיל ביותר לאסטמה של העור? מה עושים עם כל הגרד הזה?
איך עוד לא המציאו קרם מנצח?
כיצד טיפול בנטורופתיה, דיקור והומאופתיה יכולים לעזור לילד שלך?
טיפים של המומחים שלנו ותרופות סבתא נבחרות

קצת על אסטמה של העור אצל ילדים ותינוקות

אטופיק דרמטיטיס שנקראת גם "אסטמה של העור" היא מחלה אלרגית שגורמת לפריחה על העור. לרוב היא מופיעה בשנה הראשונה לחיים וכמעט תמיד תופיע לפני גיל חמש.
המחלה מתאפיינת בהתפרצויות ונסיגות והיא מלווה בגרד שיכול לגרום לאי נוחות רבה. גירוד של הנגעים יכול לעורר התפתחות של דלקת, ולאורך זמן לגרום להתעבות, התכהות והצטלקות של העור.
אצל תינוקות עד גיל שנתיים הפריחה נוטה לרוב להיות דלקתית (מלווה בשלפוחיות) וסימטרית והיא בדרך כלל תופיע בפנים ובקרקפת. היא יכולה להתפשט לאזורים נוספים כמו הגב, החזה והגפיים.
אצל ילדים מגיל שנתיים יופיעו גם נגעים יבשים במקביל לפריחה הדלקתית. הפריחה תופיע בעיקר בקפלי המרפק והברך.
למרבה השמחה במקרים רבים הסימפטומים נחלשים עם העלייה בגיל ואפילו נעלמים לגמרי.

גורמים ואבחנה

הסיבה לאסטמה של העור לא לגמרי ברורה ונוטים לייחס אותה למספר גורמים עיקריים:
תורשה – היסטוריה משפחתית של אלרגיות כמו אסטמה של העור ואסטמה נשמיתית על רקע אלרגי, קדחת השחת מגבירים את הסיכוי לחלות במחלה
אלרגיות – אבקני פרחים, קרדית אבק, שערות בעלי חיים ורגישות למזונות.
גורמים סביבתיים – אקלים (יובש/לחות), עשן סיגריות, זיהום אוויר, בדים סינטטים, סבונים וחומרי ניקוי
(כולל אבקת כביסה) ועובש.
בנוסף נראה שמתח נפשי משפיע על התפרצות המחלה ויכול להחמיר את הסימפטומים שלה.

האבחנה נעשית על ידי רופא ומבוססת על בדיקה גופנית. למעשה אין בדיקה, בין אם בדיקת דם או אחרת, שיכולה להוכיח את קיום המחלה אבל יש בדיקות דם שנותנות אינדיקציה למעורבות של אלרגיה.

טיפול טבעי באסטמה של העור אצל ילדים

הגישה של הרפואה הטבעית מתמקדת במציאת מקור הבעיה בידיעה שטיפול חיצוני לרוב לא מספיק. אנחנו נתייחס לתמונה המלאה שתכלול את התזונה, הגורמים הסביבתיים והרגשיים של ילדכם. בלא מעט מקרים גילינו שהורדת רכיב אחד מהתזונה העלימו לגמרי את הבעיה ולכן חשוב לעשות ברור מקיף.

אנחנו ממליצים על טיפול משולב שיותאם לילדכם ויכלול חלק מהשיטות הבאות: ייעוץ תזונתי, פורמולה הומאופטית או דיקור, המלצה על שינויים סביבתיים וטיפול חיצוני.

ייעוץ נטורופתי: נחפש האם קיימת רגישות למזון מסויים הגורמת להתפרצות המחלה. במקביל ניתן דגש לתזונה שתומכת בריפוי והבראה של העור.
הומאופטיה או מצמחי מרפא: לפי התאמה אישית נתייחס לטיפול עמוק בנטיה אטופית, טיפול באלרגיות, תמיכה בעור, טיפול אנטי דלקתי וחיזוק מערכת החיסון והעיכול.
דיקור: בראי הרפואה הסינית אסטמה של העור אצל ילדים הינו ביטוי של חום שנובע מאחד או יותר משלושה גורמים עיקריים: רגישות למזון, חוסר איזון רגשי ושימוש באנטיביוטיקה וכמובן את ההקשר המשפחתי. הטיפול בדיקור יעיל מאוד במקרים של אטופיק דרמטיטיס ומתמקד בשלב הראשון בהוצאת החום שמתבטא בגרד וביובש, ולאחר מכן מתמקד באיזון רגשי והוצאת הקור.

טיפול חיצוני

הטיפול החיצוני משתנה בהתאם לאופי של הפריחה (לחה ודלקתית לעומת יבשה).
במקרה של פריחה לחה ודלקתית כדאי להימנע משימוש במשחות אטומות ולהיעזר באמבטיות וקומפרסים ובמריחת ג'ל צמחים מבוסס על מים. לעומת זאת באטופיק יבש, נעשה שימוש במשחות עשירות בלחות.

טיפים להקלה על הגרד של אטופיק דרמטיטיס

אמבטייה מרפאת
- לשיבולת שועל יש השפעה אנטי דלקתית, מרגיעה ונוגדת גרד על העור. אמבט שיבולת שועל: 5 לשים כפות שיבולת שועל (קוואקר) בקערה ולשפוך מים רותחים. לאחר שהמים הופכים לבנים ניתן להכניס את כל התערובת לגרב או שקית בד ולשים באמבטיה של הילד. אפשר גם לשפשף בעדינות את אזור הנגעים עם הגרב.
- אמבטיה עם שמני קמומיל רומאי ולבנדר- חיטוי העור, הרגעה של הגרד, הרגעה כללית של הילד. לא לשכוח אחרי האמבטיה לייבש את העור היטב בטפיחות עדינות עם מגבת רכה מאוד.
סבון ושמפו – חשוב להשתמש בסבון עדין וטבעי ללא sls ופראבנים. סבון מומלץ הוא סבון סלק מתוק.
חשוב לוודא שאבקת הכביסה ומרכך הכביסה אינם הגורמים לאלרגיה.
בגדים – בגדי כותנה לא הדוקים וקלילים ככל שאפשר (לא לשכוח לגזור פתקיות של הבגדים)
צפורניים – כדאי לשמור על אורך קצר.

תרופות סבתא נבחרות

  • לפרוס תפוח אדמה או פפאיה לפרוסות, לשפשף בעדינות על הנגעים ואם אפשר, להצמיד עם ניילון שקוף.
  • למרוח דבש גולמי על נגעים שהזדהמו עקב גירוד.
  • לסחוט במסחטת מיצים קשים עלי תרד ועלי סלרי. למרוח את המיץ על המקום הנגוע.
  • קומפרסים של פרחי קמומיל או פרחי קלנדולה לנגעים רטובים
  • למרוח חמאת שיאה על נגעים יבשים