הרפואה האלטרנטיבית מציעה מגוון רחב של שיטות טיפול ב- ADD/ADHD

מה הטיפול שיעזור לילד שלי? כיצד אדע לבחור בין כל השיטות? מה כל שיטה מציעה?

כהורים לילד ADD קשה מאוד לדעת איזו שיטה תעבוד בצורה המיטבית עבור ילדכם. הבחירה בנתיב מסויים יכולה להיות מבלבלת עבורכם והמעבר משיטה לשיטה בחיפוש אחרי זו שתעבוד, יכול ליצור תסכול גדול וחוסר מוטיבציה עבור ילדכם.
בשביל זה אנחנו כאן. קראו על האפשרויות העומדות בפניכם ואנחנו נשלב בין השיטות המוצגות באופן הנכון ביותר עבורכם ובהחלטה משותפת עמכם.
הניסיון שלנו מראה ששילוב של מספר שיטות מעצים את השפעת הטיפול ונותן את התוצאות הטובות ביותר.

שיטות טיפול – הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים:
דיקור להפרעות קשב וריכוז אצל ילדים
תזונה מיטיבה להפרעות קשב וריכוז
הדרכת הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז
הומאופתיה מודרנית לטיפול בהפרעת קשב וריכוז
טיפול באומנות להפרעת קשב וריכוז
שיטת ורדי לטיפול בהפרעות קשב וריכוז
שיאצו לטיפול בהפרעות קשב וריכוז
תוספי תזונה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז
צמחי מרפא לטיפול בהפרעות קשב וריכוז
קרניו סקראל לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

 

דיקור להפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

הרפואה הסינית קושרת הפרעת קשב וריכוז לחסר באנרגיית הכליות (עם או בלי היפראקטיביות). חשוב לומר שהרפואה הסינית מתייחסת אל הכליות גם ברמת התפקוד הפיזי שלהן וגם כמקור לאנרגיה שמשפיעה על שלושת הרבדים של אדם – פיזי, נפשי ורוחני. לפי הראיה הסינית הכליות מושפעות מתורשה ובתוכן מאוחסנת התמצית שלנו – המטען הגנטי. הן מזינות את המוח ואחראיות על ההורמונים והנוירוטרנסמיטורים. האנרגייה של הכליות שולטת על כוח הרצון, קשורה לפחדים (היחלשות של הכליות יכולה לביא להופעת פחדים) ומעניקה את היכולת להירגע.
האבחנה של הילד מסתמכת על אבחנה מערבית וכוללת תשאול מקיף, אבחון הדופק ואבחנת גוף, וגם ובניית מפת לידה שמאפשרת לזהות את היסודות היחודיים של הילד. כל אלו מאפשרים התאמה של הטיפול באופן המדוייק והאפקטיבי ביותר. הטיפול בדיקור מתיחס לשורש הבעיה ולא רק לסימפטום, מה שמאפשר שימוש במעט מחטים, מתוך הבנה ש"העבודה" שעשינו ממשיכה בגוף גם אחרי שהסתיים הדיקור.
הגישה ברפואה הסינית מאוד עניינית ובמקרים רבים אפשר לראות תוצאות מהר מאוד, במיוחד אצל ילדים ומתבגרים שמגיבים לטיפול באופן מהיר ויעיל בכל שלושת הרבדים. הדיקור יכול להיעשות במקביל לטיפולים משלימים אחרים ואף לקדם אותם וגם לתת מענה משלים לטיפול התרופתי או להחליף אותו (בעצה אחת עם הרופא).

לקריאה נוספת על דיקור לילדים ומתבגרים

 

תזונה מיטיבה להפרעות קשב וריכוז

לתזונה חשיבות גבוהה בטיפול ב הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים. מאפיינים רבים של הפרעת קשב וריכוז יכולים להיות גם סימפטומים של חסרים תזונתיים, ולרכיבי מזון רבים השפעה משמעותית על התפקוד של הילד וביטוי סימפטומים של ההפרעה.
יחד נרכיב מערך תזונה נכון, שיספק את המרכיבים החשובים בכמויות הנכונות ושיתאים לאורח החיים שלכם ולהעדפות הקולינריות של ילדכם. דוגמאות למרכיבי תזונה כאלה הם סוכרים, חלבונים, ויטמינים שונים בעלי פונקציות בתהליכים שונים בגוף, מינרלים, חומצות שומן ועוד. ישנם גם רכיבי מזון שנרצה להרחיק – כמו צבעי מאכל וחומרים משמרים שנמצאו בעלי פוטנציאל ליצור או להחריף סימפטומים של הפרעת קשב, ממתיקים מלאכותיים שיכולים להגביר היפראקטיביות ועוד ועוד.

לקריאה נוספת על תזונה טבעית לילדים ומתבגרים

 

הדרכת הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז

ההורים לילד עם הפרעת קשב נדרשים להשקיע משאבים ומאמצים רבים כדי ללמוד להתמודד עם הילד. מטרת הדרכת ההורים היא לתת להורים כלים להתמודדות ולסייע בהתאמת סגנון ההורות לצרכי הילד.
החיים לצד ילד עם הפרעות קשב וריכוז נתונים ללחצים ולקשיים והרבה פעמים משפיעים גם על האחים ויתר בני הבית. ההדרכה מסייעת להתמודד עם הקשיים משפחתיים הנלווים ועוזרת לייצב את הסביבה המשפחתית.
במשפחות בהן גם ההורה הוא בעל הפרעת קשב, נוצרת סביבה שבה הסיכוי רב יותר להחמרת הקשיים במקום להפחתתם (פלוטניק, 2013). במקרים אלו הצורך בסיוע מקצועי עולה.

 

הומאופתיה מודרנית לטיפול בהפרעת קשב וריכוז

ההומאופתיה מתבססת על הסתכלות על כל ילד כאינדוודואל ייחודי. ההגדרה "הפרעת קשב וריכוז" מכילה בתוכה תמונה של מספר מאפיינים, שלכל ילד מותאמת פורמולה שונה.

מספר דוגמאות על מנת להמחיש את הצורך בטיפול המיוחד לכל ילד:

 • ילדים מסוימים סובלים מרגישות חושית גבוהה (רגישות טקטילית). ילדים חווים הצפה חושית ולכן יכולים לסבול מרגישות גבוהה לרעשים, אור, כאב, חום/קור, ריחות ומגע. הרגישות נחווית מצד הילד ככאב עז. לדוגמה, ילדים עם רגישות גבוהה לאור מרגישים באופן קבוע את התחושה שאנחנו מרגישים כשמכוונים פנס ישירות לתוך עינינו.
  רגישות זו יוצרת מצב של מתח מצטבר וצורך של הילד בהתגוננות תמידית. המתח יכול להתבטא בהתפרצויות זעם ותסכול שרמתם עולה כשהסביבה הקרובה מתקשה להבין למה הם מגיבים בצורה כזאת. לעיתים אלו ילדים שנודלו טרם זמנם, לרוב הם יראו שבריריים, יתאפיינו בעור דק, גדילה איטית ויסבלו מקור.
 • סוג נוסף של ילדים מתאפיין באימפולסיביות והיפראקטיביות. הם אינם יכולים לשבת בשקט, מתקשים לחכות לתורם במשחק, עונים עוד לפני שהשאלה הסתיימה, מתפרצים לדברי אחרים ולעיתים מתנהגים באופן פזיז עד כדי מסוכן. לילדים כאלו יש קושי עצום להתאפק, לקבל סמכות ולדחות סיפוקים. אלה הם ילדים שעסוקים הרבה בפעילות פיזית ובעלי תאבון בריא. המבנה הפיזי שלהם לרוב יהיה מוצק.
 • ילדים אחרים חווים הפרעה בקשב. הילד מוסח בקלות, כמעט מכל דבר, ולכן הקשב אינו רציף והילד חווה קושי בשימור קו המחשבה. המאמץ להישאר ממוקד מאוד מעיייף ומתסכל עבור הילד. ברבים ממקרים אלו מופיעה רגישות יתר לביקורת, התפרצויות כעס, התנהגות לא צפוייה ודכדוך. ילדים מסוג זה יכולים לסבול מבעיות זיכרון.

ישנן דוגמאות רבות ונוספות ולכן הרפואה ההומאופתית מתאימה טיפול אישי לכל ילד.

לקריאה נוספת על הומיאופתיה מודרנית לילדים ומתבגרים

טיפול באומנות להפרעת קשב וריכוז

אצל ילדים רבים המאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז ישנו רקע רגשי לבעיה. למשל, מוסחות של הילד יכולה להעיד על חרדה, על צרכים רגשיים שונים של הילד שיש לאתרם, על מתח וכעסים שיש לעבדם וכדומה.
מחקרים מראים שלהפרעת הקשב והריכוז השפעה גם על היבטים התפתחותיים מרכזיים, בינהם השפעה על בניית העצמי, על יכולות רפלקטיביות ועל קוגניציה חברתית. הקושי של הילדים הינו בדרגות חומרה שונות, אך רובם מתקשים להוציא לפועל את יכולותיהם בתחום הלימודי, התפקודי-התנהגותי והבין־אישי.

באילו מקרים טיפול רגשי יכול לסייע?

 • במידה וישנו רקע רגשי לקשיי הילד
 • במידה ויש השפעות נלוות כמו, קושי חברתי, פגיעה בביטחון העצמי וכדומה
 • כאשר ההורים מעלים קשיים ודילמות

קצת על טיפול באמנות עם ילדים בעלי בעיית קשב וריכוז:

 • העבודה עם חומרי האמנות מסייעת לאתר האם ישנו בסיס רגשי לבעיה
 • העבודה באמנות בטיפול מסייעת לילד להתחבר לכוחות, לחלקים היצירתיים והמרפאים המצויים בכל אחד, החשובים כ"כ לילד אשר מרגיש שאינו מצליח לעמוד בקצב, ושמתקשה במטלות לימודיות או חברתיות
 • האמנות בטיפול מאפשרת עיבוד ועיכול של תכנים נוספים המכבידים או גורמים להצפה רגשית או לחרדה, והרבה פעמים מביאים להקלה.
 • בתרפיה באמנות מעורבים אזורי פעילות רבים במח בהם אזורי תפיסה,תחושה הבנת המרחב, הבנה סמלית (סימבולית) וקוגניטיבית. מחקרים מראים כי הטיפול באומנות יעיל במיוחד כאשר קיימת פגיעה בשימוש בערוצים תקינים, למשל במצבים של זעם והפרעות קשב, בעיבוד זיכרונות טראומטיים ועוד (הרפז, 2007).

לקריאה נוספת על טיפול באמנות לילדים ומתבגרים

שיטת ורדי לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

העבודה עם הגוף יכולה לשפר ואפילו לפתור חלק גדול מהקשיים שהפרעת הקשב מביאה איתה. לתנועה יש תפקיד חשוב ביצירת רשתות עצביות במוח, המהוות את הבסיס לתפקודו התקין של האדם בכל הרבדים – פיזי, רגשי וקוגניטיבי. כאשר רשתות עצביות אלה מתפתחות באופן לקוי, עלולים להיווצר קשיים תפקודיים. טיפול באמצעות תנועה מסייע לשיקום הרשתות העצביות האלה ולאזן את תפקודי המוח, ומשיג שיפור מהיר, עמוק ויסודי בריכוז, ביכולת לחלק את הקשב, ביכולת הקריאה והכתיבה, במיומנויות ארגון – ובעקבותיהם גם בדימוי העצמי.

הטיפול בשיטת ורדי בהפרעת קשב בילדים נעשה באמצעות שיקום היכולות המוטוריות שהתפתחו באופן לקוי, ובנייתן מחדש באופן תקין. ראשית נסקור את המערכות המוטוריות בעזרת משימות של התמצאות במרחב, יכולות קואורדינטיביות, מודעות גוף, קשר מוח־עין־יד ועוד. לאחר שנאתר את הקשיים נאבחן את מקור הבעיה, ונבנה מערך טיפולי שיותאם לילד באופן אישי. הטיפולים נעשים באמצעות תרגילים ומשחקים המפעילים את מערכות המוח־גוף באופן הדרגתי, ובהתאמה לגיל הילד ולרמה הקואורדינטיבית שאליה הוא אמור להגיע. כשהילד נהנה מטיפול ואינו נמצא במתח, יש סיכוי גבוה יותר שהוא יבוא לטיפול מרצון, גופו יהיה נינוח, הוא ינשום טוב יותר והתוצאות יהיו מהירות יותר.

לקריאה נוספת על שיטת ורדי לילדים ומתבגרים

שיאצו לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

במקרה של הפרעת קשב וריכוז (ADD) המגע מגרה את הגוף לתנועתיות. בהפרעת קשב שעומדת לבדה ללא היפראקטיביות לעתים קרובות נראה ילד שנוטה אל תופעות של איטיות פיסית ומנטאלית, חוסר ריכוז, חולמנות וחוסר יכולת להניע. המטרה בשיאצו היא לעזור לו "להתעורר" על ידי הזרמת הדם והנוזלים בגוף. התנועה מחזקת את הילד וגורמת לתהליכים להתחיל לזוז בתוך הגוף.
במקרים של היפראקטיביות (ADHD) המגע של השיאצו עוזר להרגיע את המערכת הסנסורית ולייצב את המסרים שהמוח שולח אל שאר הגוף. הקשר בין המערכת הסימפפטית לפאראסימטטית הוא הסיבה העיקרית לכך שהמגע מרגיע את הגוף וכך מתאפשר שינוי במצב המנטאלי. הסימפטומים הפיזיים של ההיפראקטיביות נרגעים והגוף יכול לעבד את החוויה המנטאלית בצורה מדויקת יותר.
השיאצו מחזיר לגוף את הקשר עם הגבולות שלו – פיסיים ומנטאליים וכך הילד לומד להתנהל בתוך החוויה ולהתמודד עימה.
ההבדל בשני המקרים הוא המיקוד בין הרגעה לחיזוק ובמקרים רבים יהיה שילוב בין שניהם (בהתאם לאבחנה של הפרעת קשב משולבת עם היפראקטיביות).

 לקריאה נוספת על שיאצו לילדים ומתבגרים

תוספי תזונה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

במקרים רבים הפרעת קשב וריכוז מלווה בחסרי במינרלים וויטמינים שונים. דוגמאות לחסרים נפוצים הם ברזל (ומצד שני נמצא גם קשר בין עודף ברזל להיפראקטיביות), ויטמין B12, אבץ, אומגה 3, מגנזיום, ויטמין D ועוד
לפעמים סימפטומים של הפרעות קשב וריכוז מופיעים לאחר חשיפה של המוח לרעלנים שונים – סביבתיים, רעלים מהמזון, חוסר אספקת חמצן תקינה למוח ועוד. במקרים כאלה נעזר בתוספי תזונה שעוזרים בפינוי הרעלנים והחזרת האיזון לגוף.
דוגמאות לחסרים תזונתיים נפוצים
ברזל – מחקרים מראים שיש קשר בין רמות ברזל ופריטין (מאגר הברזל בדם) נמוכות ל ADD/ADHD. מצד שני נמצא גם קשר בין רמות ברזל גבוהות מדי להיפראקטיביות.
ויטמין B12 – גם כאן יש קשר בין רמות נמוכות של הויטמין לבין הופעה של סימפטומים של הפרעות קשב וריכוז או החמרה של קיימים.
אבץ – במחקרים נמצא קשר בין מחסור באבץ לבין חומרת הסימפטומים, ונמצא שיפור בהם תוך כדי נטילה של אבץ. בנוסף, מצאו שתוספת של אבץ בזמן של נטילת ריטלין מגבירה את היעילות שלו.
אומגה 3 – מחקרים רבים הראו קשר בין צריכת אומגה 3 לשיפור בסימפטומים של ADHD.

צמחי מרפא לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

הצמחים מציעים אלטרנטיבה עדינה, מאזנת ועמוקה יותר לטיפול התרופתי ואפשר להיעזר בהם גם כליווי לטיפול התרופתי. צמחי המרפא השונים יעזרו בשיפור הזכרון, התפקוד הקוגניטיבי, הטמעה של מידע, העצמה של כישורי הלמידה, הפחתת רמות הסטרס, שיפור במצב הרוח, איזון תזזיתיות והיפראקטיביות ועוד.
פורמולת צמחי המרפא מורכבת בהתאמה אישית לילדכם כך שתענה על הקשיים אותם הוא מציג ומתעדכנת מזמן לזמן בהתאם להתקדמות בטיפול.

 לקריאה נוספת על טיפול בצמחי מרפא לילדים ומתבגרים

 

קרניו סקראל לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

טיפול קרניוסקראל עובד על איזון מערכת העצבים המרכזית באמצעות עבודה על תנודה עדינה ביותר בנוזל המוחי-שדרתי. כל תקיעות בתנודה תצביע על הפרעה בבריאות הגוף, הרגש והנפש. זרימה תקינה של הנוזל הכרחית להזנת המוח, פינוי רעלים ממנו ותפקודו התקין.

שיטת הקרניוסקראל פועלת באופן עמוק ויסודי על המערכת העצבית חושית והתוצאה ניכרת בהעלמה או הפחתה של מאפייני ה- ADD/ADHD. הטיפול משחרר בעדינות תקיעות שנצברה במערכת העצבים ומתבטאת בתזזיתיות, חוסר שקט, היפראקטיביות, רגישות יתר, התפרצויות זעם וכדומה. מטיפול לטיפול, מערכת העצבים המרכזית לומדת לאזן את עצמה לבד ומאפשרת לילד לחוות מרחב של שקט ורגיעה שהולך ומתרחב עם הזמן.

הטיפול בשיטה זאת מתאים לילדים עם רגישות חושית מוגברת, ילדים עם בעיות טונוס שרירי, יילדים שעברו טראומה רגשית, ילדים שנמצאים במתח רב ועוד.

קרניוסקראל מומלץ במיוחד לילדים שחוו לידה לא רגילה כמו ניתוח קיסרי, זירוז לידה, לידת ואקום ואף לידה ארוכה או קצרה מדי. הקרניוסקראל עוזר רבות גם לילדים בעלי בעיה מבנית בחוליות השדרה או כאלו שחוו טראומה שגרמה לדחיסה של בסיס הגולגולת לתוך חוליות הצוואר כמו צליפת שוט (whiplash). במקרים אלו הלחץ על עצמות השדרה משפיעה על תנועת נוזל השדרה למוח. השרירים סביב הצוואר מכווצים באופן תמידי וגורמים לפקק נוסף בצנרת.

לקריאה נוספת על קרניוסקרל לילדים ומתבגרים

אנשים שהגיעו לקרוא את מאמר הזה חפשו גם: אבחון קשב וריכוז, הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים, הפרעות קשב וריכוז ילדים, הפרעות קשב וריכוז בגיל הרך, add, adhd, אבחון דידקטי, אבחון פסיכודידקטי, tova test