מה עושים כשהתולעים חוזרות שוב ושוב?
איך טיפול בהומאופתיה, צמחי מרפא ותזונה יעזור לילד שלך?
טיפים של מומחי ניאולי לטיפול ביתי ומניעה

רוב הילדים יסבלו לפחות פעם אחת בחייהם מתולעי מעיים, המהוות מטרד רציני עבור הילדים וגם עבורינו ההורים.
התולעים לרוב מוצאות את דרכן למעיים כשהילד מכניס לפה אצבעות או חפצים הנגועים בביצי תולעים. ביצי התולעים עמידות מאד (אורך חייהן הוא כשבועיים) ויכולות להימצא על צעצועים, בגדים, מצעים, שולחנות וחפצים שונים וגם מתחת לציפורניים. המקור לביצי התולעים הוא בדרך כלל חוסר הקפדה על רחיצת ידיים לאחר שהילד יוצא מהשירותים. הביצים שדבקו לידיים יעברו מיד למשטח בו הוא נוגע, או לילד איתו הוא משחק, ומשם הדרך לפה ואחר כך למעיים קצרה.

בגלל שחלק מהתולעים ניזונות מהאוכל שבמעיים וחלק ניזונות מהדם שמגיע למעיים, חשוב לטפל בתולעים מהר ככל האפשר כדי למנוע התפתחות סימפטומים קשים יותר כמו היחלשות המערכת החיסונית, אנמיה ואפילו היפראקטיביות.

איך נזהה שהילד נדבק בתולעים?

הסימפטומים הראשונים הם אי נוחות וגרד באזור פי הטבעת בעיקר בשעות הלילה והבוקר המוקדמות. אצל בנות הנרתיק יכול להיות אדום, מגרד וגם מודלק. לעתים נראה גם כאבי ראש. אם ידוע על מקרים של תולעים בגן – יש סיבה לחשוד. לפעמים אפשר לראות אותן בצואה, בלילה באיזור פי הטבעת ולעתים אפשר גם למצוא ביצים מפוזרות באזור פי הטבעת (לבנות, עגולות וקטנות).
במקרה של הדבקה חשוב לכבס את כל המצעים, המגבות והבגדים שבאו במגע עם הילד.

איך נפטרים מהתולעים?

תרופות מרשם - הנפוצה בהן היא וורמוקס, לרוב ניתנת על ידי רופאי הילדים כיוון שהיא מכסה טווח רחב של סוגי תולעים. תופעות הלוואי שלה הן שלשולים וכאבי בטן, והיא ניתנת גם כטיפול מונע כשבועיים אחרי ההדבקה. אך במקרים של תולעים חוזרות כדאי לטפל בשורש הבעיה.

טיפול טבעי ויעיל לתולעים חוזרות

פורמולה הומיאופתית - אפקטיבית מאד בזמן אקוטי וגם כטיפול המשך, למניעה וחיסול הביציות. הצמח ארטמיסיה סינה מראה תוצאות טובות מאד בטיפול בתולעים, והיה בשימוש ברפואה העממית. פורמולה הומיאופתית מותאמת אישית, לרוב תכלול אותו בצורתו המדוללת שבטוחה לשימוש בכל גיל.

צמחי מרפא - בנוסף לארטמיסיה, ישנם עוד מספר צמחים שיעילים בפעילותם נגד התולעים (פעילות אנטי-ליתית). בגלל טעמם העז של צמחים אלו לרוב הם יתאימו לגילאים מבוגרים יותר (גילאי שש ומעלה).

תזונה ותוספי תזונה – התאמת תזונה לחיזוק מערכת העיכול שכוללת מזונות פונקציונליים שידועים בפעילותם כמעכבי תולעים וגם תוספי תזונה להשלמת הטיפול התזונתי.

עשה זאת בעצמך

השום, שנמצא בשימוש כמעט בכל בית, נמצא יעיל מאד במחקרים בצורתו הטריה אבל לא פשוט לשכנע ילדים לצרוך שום טרי… מה בכל זאת אפשר לנסות?

  • שילוב של שום טרי באוכל – בסלטים שונים (סלט ירקות טרי, חצילים, מטבוחה), סנדוויצ'ים ובטחינה. נסו להסוות את הטעם והריח החריפים של השום באמצעות הרבה לימון ופטרוזיליה.
  • בליעה של שן שלמה – אם הילד מספיק גדול ומסוגל לבלוע שיני שום שלמות, בחרו שיניים קטנות, חרצו בהן חריצים ו…לבלוע כמו כדור.

זרעי דלעת - אפשר לצרוך הרבה זרעי דלעת, לקנות או להכין ממרח זרעי דלעת. הזרעים מכילים חומרים קוטלי תולעים (אנטי-ליתיים) וגם מחזקים את מערכת החיסון. מומלץ גם כטיפול מונע.
למתכון ממרח זרעי דלעת

מיצוי קליפות רימונים - הקליפה מכילה חומר שפועל נגד התולעים. הרתיחו קליפה של רימון עם כוס מים למשך 15-20 דקות. לקרר ולהמתיק עם מעט דבש.

מניעה של הידבקות בתולעים

פעמים רבות התולעים יחזרו לבקר, במקרים כאלו כדאי לטפל בכל בני המשפחה, באחת השיטות שהמלצנו.
ובכל זאת, מה יכול לעזור במניעה?

  • הקפדה וחינוך להיגיינה – רחיצת ידיים עם סבון לאחר שימוש בשירותים ולפני האוכל.
  • גזירת ציפורניים והקפדה על ניקיונן.
  • החלפת בגדים (עליונים ותחתונים) מדי יום.