הורים רבים שואלים אותנו האם כדאי לחסן את ילדיהם נגד שפעת

מצד אחד, משרד הבריאות בישראל קורא לחסן ילדים (בעיקר בגילאי חצי שנה עד 5 שנים) ומבוגרים נגד שפעת בתחילת החורף, מדי שנה. מצד שני, המידע לגבי יעילות החיסונים ותופעות הלוואי משתנה בהתאם לאג'נדה של מקור המידע; אם זה משרד הבריאות, רופאי ילדים, הורים של חברים בגן שחוסנו ועוד. ננסה לעשות קצת סדר בבלגן ולהציג את התמונה השלמה.

באיזה חיסונים מדובר?

קיימים שני סוגים של חיסונים – חיסון בתרסיס לאף שמבוסס על וירוס חי ומוחלש (LAIV) וחיסון בהזרקה שמבוסס על הווירוס המומת (TIV).
הרכב החיסונים משתנה מדי שנה, כיוון שווירוס השפעת יכול לעבור שינויים תכופים ולכן החיסונים רלוונטיים לעונת חורף אחת. ההרכב נקבע על בסיס תחזית של ארגון הבריאות העולמי, שקובע איזה זני וירוסים צפויים "לככב" באותה שנה.

האם החיסונים נגד שפעת לילדים יעילים?

לפי מחקר סקר חדש1 החיסון בתרסיס נמצא יעיל בילדים בגילאים 6 חודשים עד 7 שנים בשיעור של 83%, והחיסון בזריקה נמצא יעיל בקרב אוכלוסיה בגילאים 18-64. במחקר נוסף2 משנת 2008 הגיעו החוקרים למסקנה שחיסון בתרסיס יעיל יותר מחיסון בזריקה בגילאים 2-6 שנים.
בשני המחקרים עולה ששני החיסונים לא יעילים במניעת סימפטומים הדומים לשפעת שנגרמים מנגיפים אחרים שאינם נכללים חיסון.

איזה חיסונים מקבלים ילדים בישראל?

לפי אתרים של קופות החולים השונות, החיסון בזריקה ניתן בחינם ואת התרסיס אפשר לרכוש עם מרשם רופא.
החיסון בתרסיס לאף אושר לשימוש רק מגיל שנתיים ועד גיל 49. ההגבלה מגיל שנתיים היא בגלל אחוז גבוה של התפתחות צפצופים ואשפוזים לאחר החיסון בקרב ילדים צעירים יותר. התרסיס לא מומלץ לילדים שחולים במחלות כרוניות, כמו אסטמה, ברונכיטיס כרונית, סוכרת ועוד.
חיסון בזריקה אושר לשימוש לכל הילדים מגיל 6 חודשים, אבל לא כל שלושת רכיבי החיסון מאושרים לשימוש בקרב ילדים, ולכן הם מקבלים חיסון עם חלק מהרכיבים כתלות בגיל ובריאות הילד.

תופעות לוואי

תלוי את מי שואלים :) יש כאלה שאומרים שאין או שהן מינוריות. לפי האתר של משרד הבריאות, אלה תופעות הלוואי:
בחיסון תרסיס בילדים בגילאי 2-6 נצפו נזלת, כאבי ראש, כאבי שרירים, חום (37.7-38.3 מעלות) והקאות, ובמבוגרים יכולות גם לכלול סימפטומים אחרים של שפעת כמו כאבי גרון ושיעול.
בחיסון בזריקה תופעות הלוואי הנפוצות הן כאבים, אודם ונפיחות במקום ההזרקה, חולשה, כאבי שרירים והרגשה כללית רעה.

ומה השורה התחתונה?

לפי המחקרים האחרונים, נראה שאם מחליטים לחסן – צריך לבחור את החיסון שיעיל יותר לפי גיל הילד.

  • חצי שנה עד גיל שנתיים – החיסון הניתן בארץ הוא בזריקה, אך לפי המחקרים, אינו יעיל בגילאים אלה.
  • גילאי שנתיים עד שש – חיסון בתרסיס.
  • ילדים בגיל שש ומעלה – חיסון בזריקה, למרות שיותר "קורץ" לתת לילד תרסיס ולא להכאיב לו לחינם ולמרות שהחיסון בתרסיס נגיש לילדים מעל גיל שש.

צריך לזכור שהרכב החיסונים נקבע לפי תחזית ואין ערובה ליעילותו בתחילת החורף, את זאת אפשר לדעת בוודאות רק בסוף עונת השפעת. בנוסף, ישנם עוד זנים רבים נגדם הילד לא יהיה מחוסן, כך שלא יהיה "כיסוי מלא".

יש לציין גם שבתחום התרופות יש קבוצות אינטרסנטיות שמפעילות לובי חזק לקידום ושיווק חברות התרופות. יש כאלה שטוענים שכל ההמולה סביב חיסונים נגד שפעת נובעת מקידום אינטרסים כלכליים. על כך בסרטון שבקישור הזה (8 דקות).

אם החלטתם לחסן את ילדכם – אנחנו מציעים עזרה בבחירת העיתוי ובהכנת הילד לחיסון (הכנת הגוף לקראת החיסון עוזרת במניעת תופעות לוואי).
אם אתם מתלבטים או בחרתם שלא – נשמח לעזור לכם לחזק את מערכת החיסון של ילדכם בצורה טבעית, ללא תופעות לוואי שתהיה רלוונטית לאורך שנים, ולא רק לחורף הזה.


 1פורסם בביטאון Lancet Infectious Diseases, לקריאה נוספת על המחקר
2 קריאה נוספת על המחקר משנת  2008