טיפול באמנות לילדים

טיפול באומנות לילדים

מהו טיפול באמנות?

טיפול באמנות הוא טיפול רגשי־נפשי, שמטרתו לתמוך בתהליכים נפשיים דרך כלים של יצירה באמנות. בשורש הטיפול עומדת ההנחה כי תהליך היצירה מעורר בגוף ובנפש תהליכים של התחדשות, תנועה פנימית וספונטניות, שמעודדים הבראה במובנים גופניים ונפשיים:
המטפל מתייחס לתחושות ורעיונות שמעלה המטופל ומציע תהליך של שינוי, פתיחת אפשרויות חדשות והתחזקות באמצעות שיחה ושימוש בחמרי האמנות והיצירה.
דרך הביטוי האמנותי ניתן לעבד תכנים לא מודעים כמו פחדים, חרדות וחוויות קודמות, ולחזק את הכוחות הפנימיים.

טיפול באמנות וילדים

הטיפול באמנות מתאים במיוחד לילדים ואפקטיבי ביותר בעבודה איתם, כיוון שהוא משתמש בשפה סימבולית, שהיא השפה הטבעית לילדים ונוגעת ברבדים העמוקים ביותר בנפש.
הטיפול באמנות אינו דורש מיומנויות מיוחדות, ולא מנסה לשפר את יכולות הציור או הפיסול. הוא מתאים לכל מי שמוכן להתנסות בחומרי יצירה. נוסף על כך, הוא יכול לכלול משחקים, תנועה, שירה ושיחה. לכל מה שהילד מביא לטיפול יש מקום בטיפול.

מתי מומלץ להיעזר בטיפול באמנות?

טיפול באמנות יעיל בייחוד עבור ילדים עם עיכובים התפתחותיים, דיכאון, חרדות ומצוקות רגשיות אחרות.
כתמיכה סביב קשיים במשפחה ושינויים בחיים כגון לידת אח, עליה לכיתה א', התמודדות עם מחלה במשפחה או גירושי הורים. הטיפול יכול לעזור מאוד לילדים הסובלים מקשיים חברתיים, חוסר בטחון ודימוי עצמי נמוך ולילדים לקויי למידה הסובלים מקשיי קשב וריכוז. מתאים גם כתמיכה וחיזוק לתהליכים של שינוי אורח חיים כמו שינוי תזונה, וכתמיכה נפשית במצבים של מחלה כרונית.

קראו עוד על דפנה, המטפלת שלנו באומנות