צמחי מרפא לילדים

טיפול בצמחי מרפא ילדים מתבגרים

מהי רפואת צמחים?

רפואת הצמחים המערבית מאגדת צמחים מכל רחבי העולם ומאסכולות רפואיות מגוונות, וממנפת הן את הידע ההיסטורי והן את המחקרים העכשוויים על מנת לספק טיפול מהיר ויעיל במחלות ולסייע במניעתן.

צמחי מרפא וילדים

הורים רבים מודאגים מהשפעתן החזקה של תרופות סינטטיות על גופם העדין של ילדם — בעיקר כאשר מדובר בטיפול במצבים לא חמורים, אבל מתמשכים, כמו צינון קל או שיעול. לעומת התרופות הסינטטיות, צמחים מציעים אלטרנטיבה עדינה, מאזנת ועמוקה יותר, שמתמקדת בשורש הבעיה ולא בסימפטום.
רפואת הצמחים משתלבת בקלות בשגרת היום (בצורת חליטות, סירופים או מיצויים), וכך מסייעת לחוסנה ולהתפתחותה של מערכת החיסון. היא מוכרת לרובנו מהבית כתרופות סבתא, כמו תה קמומיל לכאבי בטן, ג'ינג'ר לטיפול ומניעת בחילות, השום הידוע כאנטיביוטיקה מהטבע וכן הלאה.
ברפואת הצמחים המערבית נעשה שימוש בכ־300 צמחי מרפא, מתוכם רק כ־30 צמחים הבטוחים לשימוש עבור ילדים. על כן בטיפול בצמחי מרפא יש חשיבות מרובה בהתייעצות עם גורם מומחה.

שימושים בולטים של צמחי מרפא

בשימוש פנימי – אסטמה, שיעול, טפילי מעיים, אלרגיות, ברונכיטיס, דלקת עור אטופית (אטופיק דרמטיטיס), נזלת, דלקות אוזניים, דלקות גרון, גזים ובעיות עיכול, הפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD), חיזוק כללי של מערכת החיסון.

בשימוש חיצוני - אקזמות, פצעים מזוהמים, תפרחת חיתולים, עקיצות, פטרת, צמיחת שיניים, עור מגורה ואדמומי ועוד.

דוגמאות לצמחי מרפא לילדים

קצח הגינה – nigella sativa

  • מסייע בטיפול במערכת הנשימה (אסטמה, ברונכיטיס, חום, התקררות, נזלת אלרגית, שיעול)
  • מחזק את מערכת החיסון, מונע מצבי חולשה ומסייע בהתאוששות ממחלות.
  • מסדיר את פעילות מערכת העיכול, ומטפל בבחילות והקאות, ריח רע מהפה, גזים, תולעים וטפילים, עצירות, שלשול, תסמונת המעי הרגיז ועוד.
  • פעילות שהוכחה במחקרים: פעילות אנטי־מיקרוביאלית (נוגדת חיידקים), אימונו־סטימולנטית (ממריצה את מערכת החיסון) ואנטי־היסטמינית (מקלה על מצבי אלרגיה).

סמבוק שחור – sambucus nigra

  • משמש לטיפול באף־אוזן־גרון: נזלות, סינוסיטיס, אלרגיות, הצטננות, שפעת ודלקות אוזניים. יעיל במיוחד בשיקום ריריות האף, שנשחקות במצבים כמו אלרגיה או סינוסיטיס כרוניים.
  • פעילות שהוכחה במחקרים: פעילות אנטי־ויראלית, בעיקר נגד וירוס השפעת והרפס סימפלקס. על סמך מחקרים אלו פותח המוצר סמבוכל, המגביר את קצב ההתאוששות משפעת.

קראו עוד על נעמה ואפרת ההרבליסטיות הקליניות שלנו